Školský klub detí
Čo je to ŠKD ?
Školský klub detí (ŠKD) je výchovno–vzdelávacie zariadenie pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku v základnej škole.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizujú vychovávateľky. Činnosť ŠKD je zameraná na pútavé a pestré aktivity oddychového, rekreačného, relaxačného, záujmového charakteru a prípravu na vyučovanie.
Deti možno prihlásiť v prvý deň príslušného školského roka na základe odovzdania žiadosti o prijatí do ŠKD.
Charakteristika výchovno-vzdelávacích oblastí
Odpočinková činnosť
- zabezpečiť žiakom pokoj po vyučovaní a obede:
-
odpočinok na koberci, pohovke,
-
pokojné zamestnanie (počúvanie hudby, rozprávok, dramatické improvizácie, ilustrácie, individuálne hry ... ),
-
hry a zamestnanie podľa výberu detí; stolové spoločenské a tvorivé hry ...,
-
hádanky, hlavolamy, vtipy, kvízy, súťaže,
-
spoločenské čítanie, rozhovory, práca s knihou, detskými časopismi.
Rekreačná činnosť
-
zamerať sa na odstránenie únavy z vyučovania. Prevedú sa pohybové aktivity telovýchovného a športového charakteru s čo najdlhším pobytom vonku, na ihriskách a v prírode,
-
denné vychádzky spojené so záujmovou činnosťou, ochranou zdravia, predchádzanie chorobám a úrazom, vychádzky rozširujúce poznatky prírodovedy a vlastivedy,
-
telovýchovné chvíľky, pohybové hry v kolektíve, alebo individuálne, hry so spevom, hudbou, tancom, cvičenia s náčiním, starostlivosť o správne držanie tela,
-
voľné individuálne hry, skupinové hry, hry na detských ihriskách a v prírode
Záujmová činnosť
-
tvorí hlavnú náplň práce mimo vyučovania. V nej sa bude prihliadať na vekové osobitosti, sklony a potreby detí, ale aj rozvíjať a zdokonaľovať komunikatívne schopnosti detí a orientovať žiakov v záujmoch.
-
je rozdelená do oblastí výchovy, ktoré predstavuje vzdelávacia, spoločensko–vedná, pracovno-technická, esteticko-výchovná, prírodovedná a environmentálna, športovo-turistická, zdravotná a dopravná oblasť výchovy. Do tejto oblasti spadá aj návšteva kultúrnych podujatí, návšteva knižnice, filmových predstavení, výstav a pod.
V zmysle“ Dohovoru o právach dieťaťa“ bude každá vychovávateľka zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi. Snažiť sa skvalitniť spoluprácu s MŠ, aby sa odstránili problémy s adaptáciou detí v prvom ročníku ZŠ.