Koordinátori

Mgr. M. Vasilko

Týždeň boja proti drogám

Prevencia drogových

závislostí a iných sociálno-patologických javov

Plán práce koordinátora  Prevencia drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov

Šk. rok: 2019/2020

Plán vychádza z hlavných úloh školy a z úloh Národného programu boja proti drogám. Pri plnení budeme úzko spolupracovať s CPPP v Stropkove, s pracovníkmi sociálneho odboru OÚ v Stropkove, s políciou a pod.

V spolupráci s rodinou budeme poskytovať sociálnu a psychologickú starostlivosť deťom ohrozených sociálno-patologickými javmi.

Osobitne sa zameriame na programy prevencie fajčenia, konzumácie alkoholu a iných psychotropných látok. Jednou z foriem prevencie bude športové zameranie (športová olympiáda, Športom proti drogám...).

Naďalej budeme pokračovať v projekte „Cesta“.

Dôležitou úlohou bude zamerať sa na využívanie voľného času, umožniť žiakom a rodičom voľný prístup k športoviskám v rámci areálu školy.

Úlohy:

1. v spolupráci s triednymi učiteľmi a zákonnými zástupcami žiakov sa snažiť o včasné podchytenie, poradenstvo a sprostredkovanie korigovania rizikových prejavov v správaní,
  2. zabezpečiť propagačný materiál,
  3. spolupracovať s výchovným poradcom a CPPP,
  4. poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom,
  5. v prípade potreby zabezpečiť odbornú pomoc,
  6. pripraviť a realizovať školské akcie podporujúce prevenciu,
  7. zúčastňovať sa na školeniach pre koordinátorov prevencií,
  8. monitorovať správanie sa žiakov, riešiť problémy v spolupráci s vedením školy,
  9. zamerať sa na zdravý životný štýl žiakov.

* zmena plánu možná

AUGUST

1. Vypracovať plán práce koordinátora prevencie drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov - koordinátor,
  2. Zhotovenie nástenky „Miluj život, nie drogy“ - koordinátor.

1. Oboznámenie pedagogickej rady s plánom práce koordinátora,
  2. Oboznámenie žiakov prostredníctvom tr. učiteľov s vnútorným poriadkom školy - triedni učitelia,
  3. Podpísanie dohody medzi vedením školy a rodičmi v oblasti návykových látok a šikanovania – vedenie školy.

1. Týždeň boja proti drogám (15. november – Európsky týždeň boja proti drogám),
  • 5. ročník – beseda na tému Drogy okolo nás,
  • 6. ročník – beseda – účinky alkoholu na ľudský organizmus,
  • 7. ročník – videoprojekcia „Skok do raja“, prednáška o dôsledkoch drog,
  • 8. ročník – videoprojekcia „Nevzdávaj sa!“,
  • 9. ročník – dotazník „Užívanie drog“ – triedni učitelia, koordinátor.

DECEMBER

1. 1. december - Svetový deň boja proti HIV a AIDS, upozorniť na možnosti prenosu a riziká ochorenia – triedni učitelia,
  2. Zhotovenie nástenky - koordinátor.

JANUÁR

1. Poučiť žiakov o negatívnych účinkoch a následkoch drogovo orientovanej matky v období gravidity na plod aj na novorodenca počas dojčenia (8. roč.) – učitelia biológie.

FEBRUÁR

1. Naučiť žiakov vzdorovať negatívnym rovesníckym skupinám – primárna prevencia drogových závislostí – projekt „Krok za krokom od známeho k neznámemu – Zdravie si nekúpiš" (8. ročník), - aktivity s okresným koordinátorom protidrogovej prevencie  v spolupráci s PPP.

MAREC

1. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry napísať slohové práce s protidrogovou tematikou - učitelia slovenského jazyka,
  2. Na hodinách výtvarnej výchovy a výchovy k umeniu zhotoviť plagáty s protidrogovou tematikou: projekt „Miluj život, nie drogy“ - učitelia výtvarnej výchovy a výchovy umením.

APRÍL

1. 7. apríl - Svetový deň zdravia. Poukázať na dôsledky nesprávneho telesného zaťaženia organizmu v období rastu – učitelia telesnej výchovy.

MÁJ

1. 31. máj - Svetový deň bez tabaku. Na triednických hodinách oboznámiť žiakov so Zákonom na ochranu nefajčiarov – triedni učitelia,
  2. Upozorniť na zdravotný aj na ekonomický aspekt fajčiara - urobiť ročný výpočet výdavkov na cigarety - učitelia etickej a náboženskej výchovy,
  3. Vyhodnotenie slohových a výtvarných prác žiakov s protidrogovou tematikou,
  4. Zhotovenie nástenky s prácami žiakov s protidrogovou tematikou (plagáty a literárne práce) - koordinátor.

JÚN

1. Svetový deň boja proti drogám - uskutočniť celoškolskú akciu s názvom „Športom proti drogám“ – koordinátor ,
  2. Zhodnotenie spolupráce pedagogických pracovníkov v oblasti prevencie drogových závislostí,
  3. Hodnotiaca správa koordinátora.